Euri Lighting EUB-15W304H, 6” Hybrid U-Bend (Works with or Without Ballast) 15W, 1950lm, 4K, AC120~277V, Double End Power, Shatterproof Glass, NSF, DLC5.1, 5YR, 50K HR WTY
★★★★★ 4.1 36 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by esrmy.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by esrmy.com
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • [ HYBRID A+B ] Never have to worry about your install again with Euri's Hybrid T8. Switching out a Type A, plug and play fluorescent tube to a LED tube is exceptionally simple and convenient. Type A Fluorescent tube replacements are designed with an internal driver that allows the lamp to operate directly from the existing linear fluorescent ballast. If installing as Type A, please ensure the ballast is on our compatibility list. Type B - don't have a ballast? Hardwire these lamps directly; as double ended power installation methods. For double end power installation, use the existing shunted lamp holders (tombstones). Compatible with 120V through 277V electrical systems.
Shape Round
Voltage 120277 Volts
Wattage 15 watts
Bulb Base G13
Frequency 60
Beam Angle 160 Degrees
Brand Name Euri Lighting
Brightness 1950 Lumen
Light Type LED
Model Name EUB-15W304H
Unit Count 10.0 Count
Item Weight 0.55 Pounds
Light Color Cool White
Manufacturer Euri Lighting
Model Number EUB-15W304H
Power Source AC
Material Type Aluminum, Glass, Plastic, Polyethylene Terephthalate (PET)
Control Method Touch
Item Type Name EUB-15W304H, 6” Hybrid U-Bend (works with or without ballast) 15W, 1950lm, 4K, AC120~277V, Double End Power, Shatterproof Glass, NSF, DLC5.1, 5YR, 50K HR WTY
Bulb Shape Size T8
Controller Type Push Button
Number of Items 10
Package Quantity 1
White Brightness 1950 Lumens
Color Temperature 4000 Kelvin
Light Source Type LED
Power Consumption 15 Watts
Specification Met DLC 5.1, NSF, UL
Additional Features DLC 5.1, Energy Efficient, Frosted, Shatter Resistant, UL
Included Components 10 U-Bend T8 Tubes, Installation Guide, Retrofit Stickers
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Source Wattage 15 Watts
Color Rendering Index 80
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Commercial Lighting, Residential Lighting
Light Source Operating Life 50000 Hours
Manufacturer Warranty Description 5 year., 50,000 hour.
Global Trade Identification Number 20811174034708
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
36 ratings | 15 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (28)
4 stars
7% (3)
3 stars
4% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (4)